ŚW. Krzysztof z naszymi rolnikami

W niedzielę 26.07.2020 roku o godz. 14.00 spotkaliśmy się z naszymi rolnikami, by poświęcić – z racji wspomnienia św. Krzysztofa – ich traktory i inne maszyny rolnicze. Mimo, że Lipowiec stał się dzielnicą miasta Ustroń, dalej zachował swój rolniczy charakter. To tu, mimo zmian administracyjnych, w domach rolników zakosztujesz tego czym przez wiele wieków zdrowo żyli ich ojcowie dożywając sędziwego wieku.

Nieraz z potężnymi maszynami naszych rolników zmuszeni jesteśmy mijać się na naszych wąskich, lipowskich drogach. Dlatego też spotkaliśmy się by prosić wstawiennictwa św. Krzysztofa, patrona kierowców, aby czuwał nad bezpieczeństwem kierującymi takim sprzętem oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Często słyszymy w mediach o wypadkach, które miały miejsce podczas prac polowych. To właśnie podczas codziennych, rutynowych zajęć na roli giną najbliżsi osób obsługujących dane maszyny rolnicze.

Dzięki temu, że na to pierwsze takie wyjątkowe poświęcenie przyszło wiele rodzin i zjechało się kilka starych ciągników (np. dwa tzw. papaje – jeden wyjątkowy przez wzgląd na konstrukcję) oraz kilka nowych ciągników oraz tych powszechnie znanych – to największą atrakcję miały dzieci przeskakujące z ciągnika na ciągnik.
Wielu oglądających oklaskiwało to, co zobaczyli i usłyszeli podczas “parady” odjeżdżającego po poświęceniu sprzętu.
W jednym przypadku Gazda odjeżdżał kombajnem, po nim wystartowała jego żona ciągnikiem, a za nią ich córka ursusem C-30… Rodzinka nie żałowała “ognia na tłokach…”
Żałujemy, że obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na pełne zrealizowanie – zapoczątkowanie czegoś nowego w naszej parafialnej – rolniczej społeczności…
Może za rok przy tej okazji… posiedzimy, pokażemy światu dzięki czemu zdrowo żyjemy i powspominamy – smakując różności domowych stołów naszych ojców – prośmy o to Boga. Życzmy sobie nieustannego 36,6 stopni i dobrego samopoczucia…

Pana Przemysława, autora zdjęć zapraszamy za rok…

Poświęcenie pojazdów rolniczych miało pewien ukryty cel, o który upominał się autor zdjęć pan Przemysław F. Jednak obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na jego zrealizowanie…. Może za rok…